Blizna po cesarskim cięciu – wszystko co musisz wiedzieć o bliźnie po cc

facebook instagram

W ostatnich latach liczba kobiet rodzących przez cesarskie cięcie znacząco wzrosła. Według różnych statystyk prawie 42,2% ciężarnych Polek doświadczyło porodu przez cesarskie cięcie. Operacja ta jest najczęściej planowana przez matkę i jej lekarza z wyprzedzeniem, chociaż nierzadko jest koniecznością wynikającą z komplikacji występujących w trakcie porodu.
Choć cesarskie cięcie jest niezwykle ważnym i ratującym życie zabiegiem, wiąże się z nim pewien nieunikniony element – blizna po cesarskim cięciu. Ta widoczna pamiątka po operacji często budzi wiele pytań i obaw u kobiet, które przeszły przez ten rodzaj porodu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi, omawiając przyczyny, proces gojenia się blizny oraz skutki kosmetyczne i zdrowotne, które mogą się pojawić w wyniku porodu przez cc. Dowiesz się również, jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu, aby zachować jej estetyczny wygląd i zapobiec ewentualnym problemom zdrowotnym. Zapoznaj się z przygotowanym przez nas kompendium wiedzy, które zawiera pełen zakres informacji dotyczących blizny po cesarskim cięciu – od jej powstania po rekomendowane przez nas metody pielęgnacji.

Świeża blizna po cc – co należy wiedzieć o świeżej bliźnie po cc?

Świeża blizna po cesarskim cięciu to punkt wyjścia w procesie gojenia po operacji. Blizna po cc jako świeża jest uznawana do 2 lat, a w trakcie jej gojenia zachodzą różne zmiany, które wpływają na jej wygląd i kondycję.
To jak powinna wyglądać blizna po cc uzależnione jest od samego procesu gojenia, który można podzielić na kilka etapów, z których każdy ma swoje charakterystyczne cechy.

 • Pierwszym etapem jest faza zapalna (trwająca zwykle od 1 do 6 dni), która następuje bezpośrednio po operacji. W tym okresie organizm reaguje na uszkodzenie tkanek poprzez uruchomienie procesu zapalnego. Blizna po cc jest czerwona, obrzęknięta, a nawet bolesna. Warto podkreślić, że to naturalna reakcja organizmu na uraz.
 • Kolejnym etapem jest faza proliferacji (trwająca zwykle od 7 do 21 dni). To w tym czasie zachodzi proces tworzenia nowych tkanek. Komórki zwane fibroblastami zaczynają intensywną produkcję kolagenu, który nadaje bliźnie wytrzymałość.
 • Trzecim, a zarazem ostatnim etapem jest faza modelowania (trwająca do 24 miesięcy), w której blizna stopniowo się kurczy, wygładza i nabiera swojej ostatecznej formy. Czerwony kolor blizny zaczyna blaknąć, a skóra odzyskuje swój pierwotny kolor.

Ostatecznie blizna osiąga swoją pełną wytrzymałość i elastyczność, chociaż pozostawia niekiedy pewne ślady, takie jak drobne zmarszczki czy niewielkie wgłębienia.

Wiele pacjentek zadaje pytanie “jak długo blizna po cc jest czerwona” i czy można podjąć jakieś kroki, aby przyspieszyć proces jej wyblaknięcia. Otóż czerwona blizna po cc, to naturalny efekt, który zazwyczaj utrzymuje się przez pierwsze kilka lub nawet kilkanaście tygodni.

Często pojawiają się również pytania dotyczące bólu, który może towarzyszyć procesowi gojenia blizny. Warto mieć na uwadze, że istnieją różnice w intensywności bólu, które są zależne od wielu czynników, takich jak indywidualna wrażliwość na ból, rodzaj cięcia, ewentualne infekcje i to, czy rana po cc nadal jest świeża. Oczywiście istnieją sposoby na skuteczne łagodzenie bólu blizny po cc i zostały one dokładnie opisane w dalszej części artykułu.

Bardzo istotna jest świadomość tego, jak powinna wyglądać blizna na różnych etapach procesu gojenia. Standardowy wygląd blizny po cc obejmuje stopniowe blaknięcie i zmiany w jej strukturze. Badanie ultrasonograficzne USG blizny po cc może dostarczyć cennych informacji na temat jej struktury i stanu. To narzędzie pozwala również na wczesne wykrywanie ewentualnych komplikacji.

Mobilizacja blizny po cc – jak długo trwa mobilizacja blizny po cc i na czym polega?

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu jest kluczowym etapem procesu gojenia, podczas którego dążymy do uelastycznienia oraz odzyskania prawidłowej ruchomości i czucia tkanek w okolicy blizny.

Wiele pacjentek zastanawia się, kiedy można rozpocząć mobilizację blizny po cesarskim cięciu. Pracę z blizną zaczynamy już od pierwszych godzin po porodzie przez cesarskie cięcie. Pierwsze ćwiczenia, jakie możemy wykonywać to ćwiczenia oddechowe i przeciwzakrzepowe, które warto wykonać jeszcze przed pionizacją. Późniejszym etapem jest pionizacja, a następnie dotykanie, głaskanie podszczypywanie tkanek dookoła blizny wraz z oddechem do blizny i kompresją (bardzo dobra technika zapobiegająca tworzeniu się zrostów po cesarskim cięciu). Po 7 dniach możemy zacząć leżeć na brzuchu. Ta prosta czynność niesie ze sobą wiele korzyści – wspomaga obkurczanie macicy, poprawia perystaltykę jelit i wspiera mobilizację blizny wraz z okolicznymi tkankami. Leżenie na brzuchu należy poprzedzić jeszcze dwoma innymi pozycjami. Zalecane jest rozpoczęcie od pozycji podpartej na przedramionach na stole lub blacie, używając poduszki pod brzuchem. Po kilku dniach do pozycji podpartej dołączamy głowę, opierając czoło o stół, czy blat. Dopiero po wdrożeniu wspomnianych praktyk można przejść do leżenia na łóżku – zawsze z poduszką pod brzuchem, starając się kierować oddech w kierunku blizny.

Proces mobilizacji blizny po cc polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń i masażu w okolicach rany. Terapię blizny po cc można wykonywać samodzielnie ściśle według zaleceń fizjoteraputy uroginekologicznego. Praca z blizną poprzez techniki manualne, metody wspomagające jak kinesiotaping, bańki, wałek wieloigłowy, technologia INDIBA oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia zapewniają lepszą regenerację, przywracają ruchomość i elastyczność blizny oraz okolicznych tkanek.

Czemu tak ważna jest mobilizacja blizny po cc? Blizna to nie tylko kwestia estetyki – zmiany w wyglądzie brzucha, takie jak pogrubiona lub wciągnięta blizna, czy widoczny wałek nad blizną często związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem tkanek brzucha po operacji. Terapia blizny po cc ma dążyć do uzyskania jak największej elastyczności i ruchomości, tak aby blizna stała się funkcjonalną i integralną częścią ciała.

ZADBAJ O SWOJĄ BLIZNĘ PO CC – UMÓW SIĘ NA TERAPIĘ W GABINECIE DLA KOBIET OD KOBIET

Blizna po cc – jak pielęgnować bliznę po cesarce?

Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu warunkuje proces gojenia się rany. Chociaż całkowite usunięcie blizny po cc nie jest możliwe, dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy zminimalizować widoczność blizny jednocześnie sprawiając, że będzie ona mniej dokuczliwa. Jak odpowiednio zadbać o świeżą bliznę po cc?

 • Unikaj moczenia rany: Moczenie rany może zwiększyć ryzyko infekcji, ponieważ wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii i innych drobnoustrojów. Infekcja rany może prowadzić do poważniejszych komplikacji i opóźnić proces gojenia.
 • Noś wygodną bieliznę: Po porodzie przez cesarskie cięcie świetnie sprawdzą się jednorazowe majtki poporodowe oraz luźne i przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. Należy zwrócić szczególną uwagę na to aby bielizna nie kończyła się w miejscu blizny po cc oraz, aby jej przód nie był wykończony koronkami i paskami, które mogłyby uciskać i podrażniać ranę.
 • Dbaj o odpowiednią higienę rany: Pielęgnacja blizny po cc wymaga zachowania odpowiedniej higieny. Pamiętaj także o regularnym wietrzeniu blizny – wtedy kiedy jest to tylko możliwe, połóż się, odkryj bliznę i poleż tak przynajmniej przez kilka minut.
 • Ćwicz, ale unikaj nadmiernego wysiłku: Pamiętaj o profilaktyce dnia codziennego i odpowiednio dobranej aktywności fizycznej. Wbrew powszechnie krążącej opinii w czasie połogu nie rezygnujemy z aktywności, tylko modyfikujemy ją pod aktualny stan zdrowia. Na początek zalecane są ćwiczenia oddechowe i delikatna mobilizacja poprawiającą krążenie. Taka aktywność zmniejsza obrzęki i wspomaga regenerację po porodzie przez cesarskie cięcie. Z czasem można przejść do aktywizacji mięśni głębokich i poprawy stabilizacji miednicy. Następnym zalecanym działaniem jest przejście do aktywizacji ważnych grup mięśniowych ułatwiających utrzymanie prawidłowej postawy po to, by umożliwić mięśniom brzucha obkurczanie się, a kresie białej szybszą regenerację. Kolejnym etapem mogą być ćwiczenia wzmacniające. Warto mieć na uwadze, że powrót do aktywności fizycznej powinien odbywać się stopniowo, w zgodzie z tym co próbuje przekazać nam nasz organizm.
 • Korzystaj z odpowiednich produktów: Istnieją specjalne produkty, takie jak maści, kremy, sera i olejki, które mogą pomóc w pielęgnacji blizny po cesarskim cięciu. Dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom możesz poprawić elastyczność i wygląd skóry w okolicach blizny. Należy podkreślić, że te środki powinny być stosowane po upływie około 6 tygodni od porodu.

Pamiętaj, że każda blizna jest inna, a proces gojenia jest kwestią indywidualną. Ważne jest regularne dbanie o ranę oraz niezwłoczna konsultacja z lekarzem w razie ewentualnych komplikacji. Blizna po cc może się zmieniać, dlatego warto ją monitorować i dostosowywać pielęgnację do jej aktualnego stanu.

Mobilizacja blizny po cc – co należy wiedzieć?

Ból blizny i jej mało atrakcyjny wygląd to częsty, ale nie nieunikniony efekt porodu przez cesarskie cięcie. Jednak istnieje skuteczna metoda, która może pomóc w złagodzeniu tych dolegliwości. Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu – bo o nią właśnie chodzi – to kluczowy element procesu rehabilitacji, który ma na celu przyzwyczajenie tkanki do ruchu oraz zmniejszenie bólu. Jest ona również istotna w kontekście bólu dolnego odcinka kręgosłupa oraz dysfunkcji dna miednicy. Wykonywane delikatnymi, okrężnymi ruchami wokół i wzdłuż blizny, techniki manualne pomagają w poprawie krążenia krwi w tkankach i zwiększają elastyczność blizny. Regularna praca z blizną po cc pomaga w zmniejszeniu jej widoczności, a także zmniejsza ryzyko tworzenia się zrostów.

Kiedy przystąpić do masażu blizny po cc? Zwykle jest to możliwe najczęściej od pierwszych godzin po porodzie przez CC zaczynając od dotykania tkanek dookoła blizny. Samodzielna praca z blizną może budzić pewne obawy, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z terapią blizny po cc skontaktuj się z nami. Zespół Dla Kobiet od Kobiet pomoże Ci znaleźć właściwe rozwiązania i dostosować terapię do Twoich indywidualnych potrzeb. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wraz z zastosowaniem metod wspomagających zapewniają lepszą regenerację, a także ruchomość i elastyczność blizny po cesarskim cięciu.

Skuteczną metodą wspomagającą gojenie się blizny po cesarskim cięciu jest wykorzystanie technologii INDIBA. Połączenie tej technologii z terapią manualną oraz odpowiednimi ćwiczeniami przyspiesza proces regeneracji organizmu po porodzie przez cesarskie cięcie. Terapie, w których wykorzystujemy technologię INDIBA można rozpocząć już we wczesnym okresie po porodzie, nawet w obecności szwów. INDIBA pomaga skrócić czas gojenia, złagodzić ból, zmniejszyć stany zapalne, ograniczyć siniaki i krwiaki oraz przyspieszyć ich gojenie. Co istotne, zabiegi te są bezbolesne i bezpieczne, a korzystające z nich pacjentki mogą kontynuować karmienie piersią.

Jedną z metod wspomagających rekomendowanych w gabinecie Dla Kobiet od Kobiet jest kinesiotaping, który w kontekście terapii blizny po cesarskim cięciu, odgrywa istotną rolę. Ta technika polega na aplikacji elastycznych taśm na skórę wokół blizny lub bezpośrednio na bliźnie. Kinesiotaping blizny po cesarskim cięciu stosowany jest przy wciągniętych bliznach lub przerostowych, aby podtrzymać efekt terapii.

Podczas masażu blizny po cc korzystamy także z wałka wieloigłowego. Urządzenie to jest wyposażone jest w wiele mikroskopijnych igieł, które delikatnie przesuwają się po powierzchni skóry. Terapia blizny po cc z wykorzystaniem wałka wieloigłowego poprawia czucie w okolicach blizny, pomaga stymulować tkanki, rozluźnia ich napięcie i przyczynia się do przywrócenia elastyczności i dobrego wyglądu skóry.

Kolejną wykorzystywaną przez nas metodą jest terapia blizny po cc z wykorzystaniem baniek. Podczas masażu, bańki umieszcza się na wybranym obszarze wokół blizny lub bezpośrednio na samej bliźnie. Tak samo jak w przypadku kinesiotapingu, bańki stosowane są przy wciągniętych bliznach, w celu podtrzymania efektu terapii.

Terapie blizny po cc z wykorzystaniem metod wspomagających, chociaż są bezpieczne i nieinwazyjne powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowanego terapeutę, który posiada doświadczenie w pracy z bliznami. Jeśli rozważasz profesjonalną pracę z blizną po cc skontaktuj się z nami – nasz zespół oceni i doradzi, która z metod najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

UMÓW SIĘ NA TERAPIĘ BLIZNY PO CC – PRZEKONAJ SIĘ, JAK SKUTECZNA JEST TECHNOLOGIA INDIBA

Blizna po cesarskim cięciu – możliwe powikłania

Blizna po cesarskim cięciu w okresie rekonwalescencji wymaga szczególnej troski i odpowiedniej pielęgnacji. Chociaż większość kobiet, która ma za sobą poród przez cesarskie cięcie, doświadcza udanego procesu gojenia, istnieje kilka potencjalnych powikłań, na które pacjentki powinny zwrócić uwagę.

 • Zakażenie rany po cc: Infekcja rany po cc to jedno z najczęstszych powikłań. Zakażenie może nastąpić jako efekt niewłaściwej pielęgnacji i niedostatecznej higieny rany. Objawy zakażenia mogą obejmować gorączkę, zaczerwienienie, obrzęk, ból oraz zwiększoną ilość wysięku z rany.
 • Zgrubienie blizny po cc: Blizna po cesarskim cięciu może wytworzyć zgrubienie, które jest widoczne i odczuwalne. Zgrubienie blizny może nastąpić w wyniku nieprawidłowego gojenia się tkanki łącznej. Terapia blizny z użyciem technologii INDIBA, kinesiotaping czy terapia bańkami mogą pomóc w rozluźnieniu tkanki i tym samym w zmniejszeniu zgrubienia.
 • Rozejście się rany po cc: Rozejście blizny jest jednym z potencjalnych powikłań po porodzie przez cesarskie cięcie. Przyczyny rozejścia się rany mogą być różne i mogą obejmować nadmierną aktywność fizyczną, niewłaściwą higienę rany, trudności z gojeniem lub problem związany z samym zabiegiem. Rozejście się rany po cc najczęściej objawia się bólem, opuchlizną, zaczerwienieniem i wysiękiem z rany.W celu uniknięcia rozejścia się rany po cc ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz prowadzenie odpowiedniej pielęgnacji i zachowanie ostrożności w okresie połogu.
 • Reakcje alergiczne na szwy lub materiały chirurgiczne: W rzadkich przypadkach pacjentka może wykazywać reakcje alergiczne na używane w czasie operacji szwy lub materiały chirurgiczne. Objawy mogą obejmować zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk w okolicy rany.

Warto zaznaczyć, że znacząca większość kobiet, która ma za sobą poród przez cesarskie cięcie, nie doświadczyła wspomnianych wyżej powikłań. Niemniej jednak zawsze istnieje pewne ryzyko ich wystąpienia, dlatego ważne jest, aby być świadomym potencjalnych problemów i regularnie kontrolować stan rany po operacji. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem, który może zapewnić odpowiednie i fachowe wsparcie.

Blizna po cc, a kolejna ciąża

Blizna po cesarskim cięciu to ważny czynnik, który należy uwzględnić podczas planowania kolejnej ciąży i porodu. Ważne jest, aby dokładnie omówić bezpieczne sposoby rozwiązania z lekarzem prowadzącym ciążę, który może zalecić odpowiednie monitorowanie i ścisłą kontrolę podczas drugiego porodu. Blizna po cc może wpłynąć na wybór rodzaju porodu. Ostateczna decyzja zależy od czynników, takich jak stan zdrowia matki, dziecka, a także opinia lekarza. Poród siłami natury po uprzednim cięciu cesarskim jest możliwy, ale wymaga szczególnego nadzoru. Zdarza się jednak , że mimo chęci odbycia porodu siłami natury należy bezwzględnie podjąć decyzję o kolejnym porodzie przez cc.

Blizna po cesarskim cięciu – podsumowanie

Blizna po cesarskim cięciu to nie tylko fizyczna oznaka narodzin dziecka, ale także symbol siły i odwagi matki. Blizna po cc może budzić obawy, ale także stanowi świadectwo niezwykłego momentu w życiu. Pamiętaj, że istnieją skuteczne metody pielęgnacji i terapii, które pomogą Ci o nią odpowiednio zadbać. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z blizną po cesarskim cięciu skontaktuj się z nami. Niech blizna po cc już nigdy nie będzie źródłem obaw, a powodem do dumy!

UMÓW SWOJĄ PIERWSZĄ WIZYTĘ PO PORODZIE PRZEZ CESARSKIE CIĘCIE