Terapia mięśnia prostego brzucha

facebook instagram

Terapia mięśnia prostego brzucha

ROZEJŚCIE MIĘŚNI PROSTYCH BRZUCHA

Terapia mięśnia prostego brzucha
Co to jest rozejście mięśni prostych brzucha?
Mięsień prosty brzucha jest zlokalizowany między dolnymi żebrami i mostkiem a spojeniem łonowym. Kresa to tkanka, która biegnie pionowo wzdłuż linii środkowej dzieląc mięsień na dwie części oraz łączy lewą i prawą część mięśnia prostego brzucha, klatkę piersiową i miednicę. Na stan kresy ma wpływ klatka piersiowa, mięsień prosty, poprzeczny i skośny oraz ciśnienie śródbrzuszne.

Rozejście w ciąży to stan fizjologiczny. Zgodnie z fizjologią w czasie ciąży rosnąca macica rozciąga kresę i dwa płaty mięśnia prostego na boki oraz zmienia ustawienie miednicy. Pod koniec ciąży u każdej kobiety dochodzi do rozejścia kresy białej, u jednej szybciej u drugiej wolniej.

Rozejście mięśnia prostego objawia się nienaturalnym odstępem między lewą a prawą stroną mięśnia prostego brzucha czyli poszerzeniem i wydłużeniem tego obszaru przez rozluźnienie włókien kresy białej. Jest to zaburzenie, które dotyka wielu struktur i ich funkcji- deficyt lub nadmiar napięcia całej ściany brzucha, zła postawa oraz wzorzec oddechowy.

Małe zmiany polegają na niewielkim uwypukleniu pojawiającym się przy napięciu mięśni ściany brzucha i podczas odgięcia do tyłu. Przy dużych zmianach wygląd brzucha może być podobny do stanu w ciąży i mogą towarzyszyć bóle pleców, problemy z prostowaniem tułowia i wykonywaniem czynności dnia codziennego. Przy dużym rozejściu po porodzie ściana brzucha jest bardzo wiotka, bez cech napięcia w okolicach kresy. Skóra w miejscu rozejścia wygląda inaczej – starzej niż reszta skóry i jest bardziej wiotka.

Po porodzie kresa jest w słabym napięciu i potrzebny jest czas, aby tkanki wróciły do
swojego pierwotnego napięcia. Niestety, u niektórych kobiet mięśnie pozostają w dużej separacji od siebie. Zły wzorzec oddechowy, zła postawa oraz źle i za wcześnie dobrane ćwiczenia spowodują że regeneracja może nie nastąpić samoistnie w odpowiednim dla niej czasie.

Co może mieć wpływ na rozejście mięśnia prostego brzucha:
● nadmiernie napięte mięśnie brzucha
● bardzo słabe mięśnie brzucha
● wiek kobiety (powyżej 35 lat)
● zła postawa
● złe nawyki dnia codziennego
● ciąża mnoga
● ciąże w przeszłości
● zmiany hormonalne

Co ma wpływ na osłabienie kresy:
● za wczesna aktywność fizyczna i źle dobrane ćwiczenia
● brak snu
● odwodnienie
● zbyt długa pozycja siedząca
● duże obciążenia zewnętrzne
● nieprawidłowe odżywianie

W jaki sposób dbać o siebie w ciąży i po porodzie?

Bardzo ważne są nawyki dnia codziennego:

● pilnuj prawidłowej postawy – otwarta klatka piersiowa, prawidłowe ustawienie miednicy, głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa
● wstawaj i kładź się przez bok
● prawidłowe nawyki toaletowe: nie rób na zapas, nie przyj, po zakończeniu mikcji
● zamknij cewkę moczową, przy defekacji używaj podnóżka
● jedz regularnie
● prawidłowe podnoszenie rzeczy z ziemi
● nie dźwiganie ciężkich przedmiotów
● prawidłowe podnoszenie dziecka
● prawidłowa pozycja przy karmieniu i przewijaniu dziecka
● odpowiednio dobrana aktywność fizyczna

Jak wygląda terapia?
Terapia jest poprzedzona szczegółowym wywiadem, który zawiera podstawowe pytania o wiek, wzrost, rodzaj wykonywanej pracy, uprawiane sporty itd. Później przechodzimy do bardziej szczegółowych pytań na temat dolegliwości bólowych, aktualnego stanu, zadajemy również szereg pytań na temat funkcjonowania dna miednicy oraz o przebieg wcześniejszych ciąż i porodów. Na koniec pytamy o główny cel wizyty. Po szczegółowym wywiadzie przechodzimy do badania, w którym oprócz oceny rozejście mięśni prostych brzucha oceniamy postawę ciała, testami funkcjonalnymi badamy pracę ciała, sprawdzamy funkcję mięśni brzucha, jeżeli są jakieś blizny w obrębie brzucha to oceniamy ich stan oraz pracę mięśni dna miednicy. Na wizycie przedstawimy również profilaktykę jak powinna wyglądać prawidłowa postawa, oddychanie, nawyki toaletowe, czynności dnia codziennego itd.
W terapii wykorzystujemy techniki manualne, metody wspomagające jak
kinesiotaping oraz odpowiednio dobrane indywidualnie dobrane ćwiczenia. W terapii
dążymy do prawidłowego funkcjonowania brzucha.

Na terapię nigdy nie jest za późno. Im wcześniej zaczniemy tym lepiej. Nawet jeśli
minęło kilka lat nadal możesz zamknąć rozejście. W połogu i zaraz po niem te
procesy zachodzą sprawniej dzięki działaniom hormonów, które mają za zadanie
przywrócić prawidłowe funkcjonowanie ciała i utrzymują się nawet do 4-5 miesięcy
po porodzie. Czas trwania terapii jest kwestią indywidualną i należy rozpatrywać go
indywidualnie. Czas, odpowiednio dobrana terapia, ćwiczenia i taping pomogą w uzyskaniu celu. Naturalna regeneracja może trwać rok. W tym okresie jest największy potencjał terapeutyczny.