Pierwsza wizyta w ciąży

facebook instagram

Pierwsza wizyta w ciąży

Wizyta jest przeznaczona dla kobiet w ciąży. Wizyta zawiera szczegółowy wywiad, na początku są to podstawowe pytania o wiek, wzrost, rodzaj wykonywanej pracy. Później przechodzimy do bardziej szczegółowych pytań na temat dolegliwości bólowych, aktualnego stanu zdrowia. Zadajemy również szereg pytań na temat procesu oddawania moczu i stolca, pytamy o bolesne współżycie, miesiączki oraz o przebieg wcześniejszych ciąż i porodów. Na koniec pytamy o główny cel wizyty.

Po szczegółowym wywiadzie przechodzimy do badania, w którym oceniamy postawę ciała, testami funkcjonalnymi badamy pracę ciała, sprawdzamy funkcje mięśni brzucha, rozejście mięśni prostych. Jeżeli występują blizny w obrębie brzucha to oceniamy ich stan. W kolejnym etapie przechodzimy do badania przez pochwę i/lub odbyt w celu oceny mięśni dna miednicy.

Na wizycie przedstawimy również profilaktykę, jak powinna wyglądać prawidłowa postawa, oddychanie, nawyki toaletowe, czynności dnia codziennego. Jeżeli jest potrzeba stosujemy kinesiology taping. (wliczony w cenę wizyty)

Na koniec wizyty dajemy zalecenia, ćwiczenia do domu oraz elementy autoterapii adekwatne do aktualnego stanu pacjentki i jej celów oraz ustalamy dalszy plan terapii.

Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę w ciąży?

W ciąży od 2 trymestru, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i jest zgoda od lekarza prowadzącego.