Pierwsza wizyta po porodzie

facebook instagram

Pierwsza wizyta po porodzie

PIERWSZA WIZYTA PO PORODZIE

Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę po porodzie?

Jeżeli prawidłowa profilaktyka poporodowa nie jest Ci znana, chcesz poznać odpowiednie wskazówki i ćwiczenia wspomagające regenerację Twojego ciała w czasie połogu, rady dotyczące pielęgnacji rany itd. to na wizytę najlepiej zgłosić się jeszcze w czasie połogu.
Po okresie połogu, czyli po około 6 tygodniach po porodzie, należy zgłosić się żeby kompleksowo sprawdzić stan swojego ciała po okresie ciąży i po porodzie i jest to czas na rozpoczęcie konkretnych terapii.

Wizyta jest przeznaczona dla kobiet zarówno po porodzie siłami natury jak i przez cesarskie cięcie. Na takiej wizycie zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad. Jako pierwsze są to podstawowe pytania o wiek, wzrost, rodzaj wykonywanej pracy. Później przechodzimy do bardziej szczegółowych pytań na temat przebiegu ciąży, porodu, wcześniejszych ciąż i porodów, dolegliwości bólowych, aktualnego stanu, zadajemy również szereg pytań na temat procesu oddawania moczu i stolca, pytamy o bolesne współżycie oraz miesiączki. Na koniec pytamy co jest głównym celem wizyty pacjentki.

Po szczegółowym wywiadzie przechodzimy do badania, w którym oceniamy postawę ciała, badamy pracę ciała testami funkcjonalnymi, sprawdzamy funkcje mięśni brzucha, rozejście mięśni prostych, jeżeli jest- to oceniamy stan blizny po porodzie przez cesarskie cięcie. Później przechodzimy do badania przez pochwę i/lub przez odbyt w celu oceny mięśni dna miednicy i ewentualnych blizn po nacięciu lub pęknięciu krocza.

Na wizycie przedstawiamy również profilaktykę poporodową czyli jak powinna wyglądać prawidłowa postawa, oddychanie, nawyki toaletowe, czynności dnia codziennego m.in.: przewijanie dziecka, podnoszenie, karmienie. Jeżeli jest potrzeba stosujemy kinesiologytaping np: na rozejście mięśni prostych, na bliznę po porodzie przez cesarskie cięcie, aplikację limfatyczną na brzuch w celu zmniejszenia obrzęków lub na plecy w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Na koniec wizyty dajemy zalecenia i ćwiczenia do domu oraz elementy autoterapii adekwatne do aktualnego stanu pacjentki i jej celów. Ustalamy także dalszy plan terapii.