Pierwsza wizyta po porodzie

facebook instagram

Pierwsza wizyta po porodzie

Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę po porodzie?

Jeżeli prawidłowa profilaktyka poporodowa nie jest Ci znana, chcesz poznać odpowiednie wskazówki i ćwiczenia wspomagające regenerację Twojego ciała w czasie połogu, rady dotyczące pielęgnacji rany itd. to na wizytę najlepiej zgłosić się jeszcze w czasie połogu.
Po okresie połogu, czyli po około 6 tygodniach po porodzie, należy zgłosić się żeby kompleksowo sprawdzić stan swojego ciała po okresie ciąży i po porodzie i jest to czas na rozpoczęcie konkretnych terapii.

Wizyta jest przeznaczona dla kobiet zarówno po porodzie siłami natury jak i przez cesarskie cięcie. Na takiej wizycie zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad. Jako pierwsze są to podstawowe pytania o wiek, wzrost, rodzaj wykonywanej pracy. Później przechodzimy do bardziej szczegółowych pytań na temat przebiegu ciąży, porodu, wcześniejszych ciąż i porodów, dolegliwości bólowych, aktualnego stanu, zadajemy również szereg pytań na temat procesu oddawania moczu i stolca, pytamy o bolesne współżycie oraz miesiączki. Na koniec pytamy co jest głównym celem wizyty pacjentki.

Po szczegółowym wywiadzie przechodzimy do badania, w którym oceniamy postawę ciała, badamy pracę ciała testami funkcjonalnymi, sprawdzamy funkcje mięśni brzucha, rozejście mięśni prostych, jeżeli jest- to oceniamy stan blizny po porodzie przez cesarskie cięcie. Później przechodzimy do badania przez pochwę i/lub przez odbyt w celu oceny mięśni dna miednicy i ewentualnych blizn po nacięciu lub pęknięciu krocza.

Na wizycie przedstawiamy również profilaktykę poporodową czyli jak powinna wyglądać prawidłowa postawa, oddychanie, nawyki toaletowe, czynności dnia codziennego m.in.: przewijanie dziecka, podnoszenie, karmienie. Jeżeli jest potrzeba stosujemy kinesiology taping np: na rozejście mięśni prostych, na bliznę po porodzie przez cesarskie cięcie, aplikację limfatyczną na brzuch w celu zmniejszenia obrzęków lub na plecy w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Na koniec wizyty dajemy zalecenia i ćwiczenia do domu oraz elementy autoterapii adekwatne do aktualnego stanu pacjentki i jej celów. Ustalamy także dalszy plan terapii.

Umów się na wizytę lub kup Voucher