Jaką postać może mieć nietrzymanie moczu?
- wysiłkową
- z parcia
- mieszaną
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to właśnie niekontrolowany wyciek moczu w czasie wysiłku. Nawet te kilka kropli powinno nas zaniepokoić i nie powinniśmy czekać aż kilka sporadycznych kropli przy kaszlu, kichaniu, śmiechu czy ćwiczeniach zamieni się w większą ilość moczu czy zacznie pojawiać się przy niewielkim wysiłku kiedy, np. zmieniamy pozycję. Parcia naglące to konieczność oddania moczu w czasie krótszym niż 15 minut. Utrudnia to prawidłowe funkcjonowanie w czynnościach dnia codziennego np. spacery czy wyjście na zakupy. W późniejszym etapie może to doprowadzić do nietrzymania moczu z parcia czyli gubienie moczu przed pójściem do łazienki. Pęcherz nadreaktywny to korzystanie z łazienki częściej niż co 2-3 h. Porcja moczu powinna wynosić 250 ml. Jeżeli te porcje są mniejsze to jest to informacja dla nas że pęcherz nie pracuje w całej swojej objętości. Budzenie się w nocy na siku oraz efekt zalegającego moczu po mikcji powinien być impulsem do szybkiej konsultacji.
Jakie są niepokojące objawy?
- wyciek kropli moczu przy czynnościach dnia codziennego: kichaniu, kasłaniu, śmiechu, podnoszeniu rzeczy
- korzystanie z toalety częściej niż co 2-3 godziny.
- konieczność oddania moczu w czasie krótszym niż 15 minut
- budzenie się w nocy na siku
- efekt zalegającego moczu po mikcji
Warto wiedzieć, że nieleczone nietrzymanie moczu nasila się i prowadzi do dyskomfortu, a także utrudnia prawidłowe funkcjonowanie dnia codziennego w podstawowych czynnościach. Dlatego bardzo istotne jest zgłoszenie się na terapię na wczesnym etapie kiedy tylko zobaczymy u siebie pierwsze objawy.
Prawidłowe nawyki toaletowe, są one bardzo ważne i warto się zastanowić czy czynność dnia codziennego wykonujemy poprawnie:
- na toalecie powinniśmy siedzieć wygodnie, całymi pośladkami z wyprostowanymi plecami
- stopy całe oparte o podłoże
- nie wypierać moczu poprzez napinanie brzucha
- na koniec mikcji napiąć mięśnie dna miednicy
- nie stosować pozycji “na małysza”
- nie korzystać z toalety na zapas
Jeżeli coś Cię niepokoi lub miałaś epizody nietrzymania moczu to niech będzie to sygnałem do odbycia wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego i sprawdzenia stanu mięśni dna miednicy. Warto zadbać o siebie na wczesnym etapie.