Bolesne współżycie

facebook instagram

Bolesne współżycie

Ból podczas stosunku czasami pojawia się od pierwszego współżycia. Myślimy wtedy, że skoro od zawsze go odczuwałyśmy to tak mamy. Taka nasza uroda i nic nie da się z tym zrobić. Wcale nie musi tak być!

Bolesne współżycie przyjmuje różne formy- czasami towarzyszy od pierwszego stosunku, czasami pojawia się na późniejszym etapie życia seksualnego czy po porodzie. Możesz odczuwać ból na początku współżycia płytko przy wejściu do pochwy, a możesz dopiero go czuć przy głębokiej penetracji. Pojawiać się może zależnie od przybieranej pozycji w łóżku, a może on także uniemożliwiać całkowicie współżycie.

Zaburzenia seksualne związane z bólem:

  • Dyspareunia jest to ból podczas współżycia odczuwany u wejściu do pochwy, przez całe współżycie lub tylko przy głębokiej penetracji
  • Pochwica – mimowolny, odruchowy skurcz mięśni, zamykający wejście do pochwy i uniemożliwiający współżycie
  • Wulwodynia – nawracające lub ciągłe uczucie pieczenia, kłucia, napięcia, szczypania, nadwrażliwość na dotyk i ból w obrębie sromu, krocza odbytu i łechtaczki, które może pojawiać się podczas współżycia, aplikowania tampona, badania ginekologicznego lub spontanicznie.

Odczuwanie bólu w czasie stosunku nie powinno mieć miejsca i trzeba się tym zająć, znaleźć przyczynę. Przede wszystkim należy udać się do specjalisty- ginekolog musi wykluczyć wszystkie ewentualne schorzenia i zmiany, nieprawidłowości anatomiczne, endometriozę, infekcje.

Pozycje podczas współżycia:

Ból podczas stosunku może występować tylko w konkretnej pozycji. Dlatego na wizycie dopytujemy o bolesne pozycje, co mówi nam na jakie struktury w dnie miednicy powinniśmy zwrócić uwagę.

Podczas wizyty w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego, będziesz miała przeprowadzony szczegółowy wywiad na temat dolegliwości bólowych oraz badanie w którym, testami funkcjonalnymi badamy pracę ciała oraz badanie dna miednicy przez pochwę/i lub przez odbyt.

Szczegółowy wywiad pomoże terapeucie w szukaniu przyczyny Twoich dolegliwości, np. czy towarzyszą Ci też bolesne miesiączki, suchość pochwy, przyjmowane leki i stres mogą również być czynnikami, które przyczyniają się do bólu przy stosunku.

Przykładowo- jeżeli byłaś w ciąży i po porodzie siłami natury doszło do uszkodzenia krocza, blizna krocza może stanowić przyczynę bolesnego współżycia i należy podjąć się jej mobilizacji, a np. po porodzie przez cesarskie cięcie możesz mieć zbyt napięte mięśnie dna miednicy, które będą też wpływały na odczuwanie stosunku. Pamiętaj, że sama przyczyna bolesnego współżycia może być złożona, ale należy się temu przyjrzeć i rozwiązać problem.

Umów się na wizytę lub kup Voucher