Terapia mięśnia prostego brzucha
ROZEJŚCIE MIĘŚNI PROSTYCH BRZUCHA
Terapia mięśnia prostego brzucha
Co to jest rozejście mięśni prostych brzucha?
Mięsień prosty brzucha jest zlokalizowany między dolnymi żebrami i mostkiem a spojeniem łonowym. Kresa to tkanka, która biegnie pionowo wzdłuż linii środkowej dzieląc mięsień na dwie części oraz łączy lewą i prawą część mięśnia prostego brzucha, klatkę piersiową i miednicę. Na stan kresy ma wpływ klatka piersiowa, mięsień prosty, poprzeczny i skośny oraz ciśnienie śródbrzuszne.
Rozejście w ciąży to stan fizjologiczny. Zgodnie z fizjologią w czasie ciąży rosnąca macica rozciąga kresę i dwa płaty mięśnia prostego na boki oraz zmienia ustawienie miednicy. Pod koniec ciąży u każdej kobiety dochodzi do rozejścia kresy białej, u jednej szybciej u drugiej wolniej.
Rozejście mięśnia prostego objawia się nienaturalnym odstępem między lewą a prawą stroną mięśnia prostego brzucha czyli poszerzeniem i wydłużeniem tego obszaru przez rozluźnienie włókien kresy białej. Jest to zaburzenie, które dotyka wielu struktur i ich funkcji- deficyt lub nadmiar napięcia całej ściany brzucha, zła postawa oraz wzorzec oddechowy.
Małe zmiany polegają na niewielkim uwypukleniu pojawiającym się przy napięciu mięśni ściany brzucha i podczas odgięcia do tyłu. Przy dużych zmianach wygląd brzucha może być podobny do stanu w ciąży i mogą towarzyszyć bóle pleców, problemy z prostowaniem tułowia i wykonywaniem czynności dnia codziennego. Przy dużym rozejściu po porodzie ściana brzucha jest bardzo wiotka, bez cech napięcia w okolicach kresy. Skóra w miejscu rozejścia wygląda inaczej – starzej niż reszta skóry i jest bardziej wiotka.
Po porodzie kresa jest w słabym napięciu i potrzebny jest czas, aby tkanki wróciły do
swojego pierwotnego napięcia. Niestety, u niektórych kobiet mięśnie pozostają w dużej separacji od siebie. Zły wzorzec oddechowy, zła postawa oraz źle i za wcześnie dobrane ćwiczenia spowodują że regeneracja może nie nastąpić samoistnie w odpowiednim dla niej czasie.
Co może mieć wpływ na rozejście mięśnia prostego brzucha:
● nadmiernie napięte mięśnie brzucha
● bardzo słabe mięśnie brzucha
● wiek kobiety (powyżej 35 lat)
● zła postawa
● złe nawyki dnia codziennego
● ciąża mnoga
● ciąże w przeszłości
● zmiany hormonalne
Co ma wpływ na osłabienie kresy:
● za wczesna aktywność fizyczna i źle dobrane ćwiczenia
● brak snu
● odwodnienie
● zbyt długa pozycja siedząca
● duże obciążenia zewnętrzne
● nieprawidłowe odżywianie
W jaki sposób dbać o siebie w ciąży i po porodzie?
Bardzo ważne są nawyki dnia codziennego:
● pilnuj prawidłowej postawy – otwarta klatka piersiowa, prawidłowe ustawienie miednicy, głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa
● wstawaj i kładź się przez bok
● prawidłowe nawyki toaletowe: nie rób na zapas, nie przyj, po zakończeniu mikcji
● zamknij cewkę moczową, przy defekacji używaj podnóżka
● jedz regularnie
● prawidłowe podnoszenie rzeczy z ziemi
● nie dźwiganie ciężkich przedmiotów
● prawidłowe podnoszenie dziecka
● prawidłowa pozycja przy karmieniu i przewijaniu dziecka
● odpowiednio dobrana aktywność fizyczna
Jak wygląda terapia?
Terapia jest poprzedzona szczegółowym wywiadem, który zawiera podstawowe pytania o wiek, wzrost, rodzaj wykonywanej pracy, uprawiane sporty itd. Później przechodzimy do bardziej szczegółowych pytań na temat dolegliwości bólowych, aktualnego stanu, zadajemy również szereg pytań na temat funkcjonowania dna miednicy oraz o przebieg wcześniejszych ciąż i porodów. Na koniec pytamy o główny cel wizyty. Po szczegółowym wywiadzie przechodzimy do badania, w którym oprócz oceny rozejście mięśni prostych brzucha oceniamy postawę ciała, testami funkcjonalnymi badamy pracę ciała, sprawdzamy funkcję mięśni brzucha, jeżeli są jakieś blizny w obrębie brzucha to oceniamy ich stan oraz pracę mięśni dna miednicy. Na wizycie przedstawimy również profilaktykę jak powinna wyglądać prawidłowa postawa, oddychanie, nawyki toaletowe, czynności dnia codziennego itd.
W terapii wykorzystujemy techniki manualne, metody wspomagające jak
kinesiotaping oraz odpowiednio dobrane indywidualnie dobrane ćwiczenia. W terapii
dążymy do prawidłowego funkcjonowania brzucha.
Na terapię nigdy nie jest za późno. Im wcześniej zaczniemy tym lepiej. Nawet jeśli
minęło kilka lat nadal możesz zamknąć rozejście. W połogu i zaraz po niem te
procesy zachodzą sprawniej dzięki działaniom hormonów, które mają za zadanie
przywrócić prawidłowe funkcjonowanie ciała i utrzymują się nawet do 4-5 miesięcy
po porodzie. Czas trwania terapii jest kwestią indywidualną i należy rozpatrywać go
indywidualnie. Czas, odpowiednio dobrana terapia, ćwiczenia i taping pomogą w uzyskaniu celu. Naturalna regeneracja może trwać rok. W tym okresie jest największy potencjał terapeutyczny.