Rozejście mięśnia prostego brzucha – co to jest?

facebook instagram

Rozejście mięśnia prostego brzucha (w skrócie RMPB) co to jest?

Zacznę od anatomii aby lepiej wyjaśnić co to jest rozejście mięśnia prostego brzucha.

Mięsień prosty brzucha jest zlokalizowany między dolnymi żebrami i mostkiem a spojeniem łonowym. Kresa to tkanka, która biegnie pionowo wzdłuż linii środkowej dzieląc mięsień na dwie części oraz łączy lewą i prawą część mięśnia prostego brzucha, klatkę piersiową i miednicę. Na stan kresy ma wpływ klatka piersiowa, mięsień prosty, poprzeczny i skośny oraz ciśnienie śródbrzuszne.
Rozejście w ciąży to stan fizjologiczny. Zgodnie z fizjologią w czasie ciąży rosnąca macica rozciąga kresę i dwa płaty mięśnia prostego na boki oraz zmienia ustawienie miednicy. Pod koniec ciąży u każdej kobiety dochodzi do rozejścia kresy białej, u jednej szybciej u drugiej wolniej.

Rozejście mięśnia prostego objawia się nienaturalnym odstępem między lewą a prawą stroną mięśnia prostego brzucha czyli poszerzeniem i wydłużeniem tego obszaru przez rozluźnienie włókien kresy białej. Jest to zaburzenie, które dotyka wielu struktur i ich funkcji- deficyt lub nadmiar napięcia całej ściany brzucha, zła postawa oraz wzorzec oddechowy.

Małe zmiany polegają na niewielkim uwypukleniu pojawiającym się przy napięciu mięśni ściany brzucha i podczas odgięcia do tyłu. Przy dużych zmianach wygląd brzucha może być podobny do stanu w ciąży i mogą towarzyszyć bóle pleców, problemy z prostowaniem tułowia i wykonywaniem czynności dnia codziennego. Przy dużym rozejściu po porodzie ściana brzucha jest bardzo wiotka, bez cech napięcia w okolicach kresy. Skóra w miejscu rozejścia wygląda inaczej – starzej niż reszta skóry i jest bardziej wiotka.

Po porodzie kresa jest w słabym napięciu i potrzebny jest czas, aby tkanki wróciły do swojego pierwotnego napięcia. Niestety, u niektórych kobiet mięśnie pozostają w dużej separacji od siebie. Zły wzorzec oddechowy, zła postawa oraz źle i za wcześnie dobrane
ćwiczenia spowodują że regeneracja może nie nastąpić samoistnie w odpowiednim dla niej czasie.

CO MOŻE MIEĆ WPŁYW NA ROZEJŚCIE MIĘŚNIA PROSTEGO BRZUCHA:
– nadmiernie napięte mięśnie brzucha

– bardzo słabe mięśnie brzucha

– wiek kobiety (powyżej 35 lat)

– zła postawa

– złe nawyki dnia codziennego

– ciąża mnoga

– ciąże w przeszłości

– zmiany hormonalne

CO MA WPŁYW NA OSŁABIENIE KRESY:
– za wczesna aktywność fizyczna i źle dobrane ćwiczenia

– brak snu

– odwodnienie

– zbyt długa pozycja siedząca

– duże obciążenia zewnętrzne

– nieprawidłowe odżywianie

W JAKI SPOSÓB DBAĆ O SIEBIE W CIĄŻY I PO PORODZIE
Bardzo ważne są nawyki dnia codziennego:
– pilnuj prawidłowej postawy

– otwarta klatka piersiowa, prawidłowe ustawienie miednicy, głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa

– wstawaj i kładź się przez bok

– prawidłowe nawyki toaletowe: nie rób na zapas, nie przyj, po zakończeniu mikcji zamknij cewkę moczową, przy defekacji używaj podnóżka

– jedz regularnie

– prawidłowe podnoszenie rzeczy z ziemi

– nie dźwiganie ciężkich przedmiotów

– prawidłowe podnoszenie dziecka

– prawidłowa pozycja przy karmieniu i przewijaniu dziecka

– odpowiednio dobrana aktywność fizyczna

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Czas, odpowiednio dobrana terapia, ćwiczenia i taping pomogą w uzyskaniu celu. Naturalna regeneracja może trwać rok. W tym okresie jest największy potencjał terapeutyczny.