CESARSKIE CIĘCIE – Zgłoś się do fizjoterapeuty jeszcze w połogu

facebook instagram

Oto kilka naszych wskazówek dla Pań, które rodziły przez cesarskie cięcie ⤵️

📌 Wstawaj i kładź się przez bok ☝🏻

📌 Dotykaj brzuch 😌 przyzwyczajaj się do dotyku i blizny. Nie unikaj jej, nie bój się jej, pielęgnuj i dbaj o nią 🙃 Na początku czucie na brzuchu jest słabe, ale na pewno wróci jak będziesz odpowiednio o to dbała. W pierwszych tygodniach jak blizna się goi dotykaj palcami dookoła blizny. Samą bliznę zostaw w spokoju. Po 6 tygodniach czyli po pełnym zagojeniu można zacząć mobilizację blizny 💥

📌 Bielizna 👙 gładka z przodu – żadnych koronek, szwów, pasków kokardek 🎀 nic co by uciskało bliznę. Jest to bardzo ważne, wszelkie ozdobne elementy na bieliźnie mogą ja podrażniać. Noś taką bieliznę jak najdłużej – najlepiej przez kilka-kilkanaście miesięcy.

📌 Ubiór 👖o dżinsach zapomnij na kilka miesięcy. W pierwszych tygodniach ubieraj na tyle ile możesz tuniki/sukienki tak aby nie uciskać brzucha i blizny lub luźne spodnie 👗 Narządy wracają na swoje miejsce, macica się obkurcza a blizna goi. Nie uciskaj brzucha bez potrzeby obcisłymi, sztywnymi spodniami.

📌 Obkurczanie macicy i automobilizacja blizny ➡️ po tygodniu od CC zacznij leżenie na brzuchu najlepiej na stole np w kuchni. Zacznij od 2 minut. Codziennie zwiększać czas aż dojdziesz do 15 minut. Potem zamień stół na łóżko. Pod kolce biodrowe podłóż poduszkę/cienki kocyk, a głowę oprzyj na swoich dłoniach.

📌 Toaleta 🚽 siku: nie przyj i nie rób na czas ani na raty, rób jednym strumieniem moczu i na koniec zamknij cewkę moczowa (tak jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu lub zatrzymać tampon w pochwie) Dwójka 💩 – zawsze Z podestem!!! Podstaw coś pod nogi np pudełko po butach 👠

📌 Kremy i plastry 👐🏻 podczas gojenia się blizny nic na nią nie naklejaj i niczym nie smaruj. Kremy na blizny stosuj po zagojeniu, możesz zacząć w 7-8 tygodniu.

📌 Rozciągaj klatkę piersiowa w futrynie i chodź wyprostowana 👩🏼‍💼 (nie skracaj mięśni brzucha) po CC to bardzo częsty błąd.

📌 W pierwszych tygodniach jak siedzisz i wstajesz połóż jedna rękę 🖐🏻 tyłu na oparciu i odepchnij się od niego tą dłonią.

📌 Bieganie, ćwiczenia z podskokami, brzuszki o tych ćwiczeniach zapomnij na 9-12 miesięcy. Osłabiają dno miednicy. Teraz należy się skupić na powrocie funkcji, dnie miednicy, mobilizacji blizny i zamknięciu rozejścia.

📌 Zgłoś się do fizjoterapeuty jeszcze w połogu 👌🏻
😍Zapraszamy😍